JSW podnosi kwalifikacje zawodowe pracowników

JSW podnosi kwalifikacje zawodowe pracowników

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika jest zawsze w interesie firmy. Ta oczywistość nie zawsze jednak jest doceniana w polskich firmach. Standardem stało się, że za studia kierunkowe, podyplomowe, technika i szkoły zawodowe pracownicy, którzy chcieli podnieść swoje kwalifikacje, płacili z własnej kieszeni, nie mogąc liczyć na żadne wsparcie pracodawcy. Łączenie pracy i nauki to bardzo popularna i pożądana na świecie metoda uzyskiwania bardzo cennego pracownika. Wiadomo, najlepszy pracownik to pracownik z doświadczeniem i wykształceniem.

W Polsce natomiast, mimo iż mamy podobno rynek pracownika i ewidentnie brakuje nam wykształconej kierunkowo kadry, pracodawcy nie kwapią się do pomysłu wspierania finansowego swoich pracowników w dążeniu do dokształcania, przerzucając te koszty na niego. I nie chodzi tu tylko o samo czesne, często wynoszące po kilka tysięcy na semestr, ale i czas przeznaczany na zajęcia i związany z tym urlop, który zamiast wykorzystać na odpoczynek, pracownik musi przeznaczyć na naukę i dokształcanie. Dodatkowo, jeśli lwią cześć pensji pracownika stanowi praca świadczona weekendowo, kiedy zwyczajowo odbywają się zajęcia na studiach zaocznych, ponosi on jeszcze większy koszt uzyskania wykształcenia.

Zrozumiano to w końcu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.. Zgodnie z Zarządzeniem dotyczącym podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, pracownicy chcący wybrać się na studia branżowe mogą się ubiegać o refundację kosztów nauki, zarówno czesnego jak i kosztów dojazdu. Dodatkowo może się ubiegać o urlop bezpłatny na czas nauki, a na ostatnim roku studiów przysługuje mu urlop szkoleniowy, w wymiarze 21 dni roboczych na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. O refundację mogą się również ubiegać ci, którzy podejmują naukę w szkołach ponadpodstawowych, a których profil okaże się przydatny dla pracodawcy. Warunkiem jest podpisanie umowy miedzy pracownikiem i pracodawcą, a refundacja przysługuje tylko za zdany semestr! Dodatkowo pracownik zobowiązany jest do przepracowania 3 lat po ukończeniu studiów/nauki u pracodawcy. Warto zaznaczyć, ze procedura w Spółce już funkcjonuje, a chętni do uzyskania pomocy powinni jak najszybciej udać się do działu szkoleń w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

I oby z przykładu JSW S.A. skorzystali również inni pracodawcy w naszym kraju. Z korzyścią i dla pracownika, i dla siebie.