JSW Koks od sierpnia podniesie wynagrodzenia pracowników o 9 proc.

Należąca do grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej firma JSW Koks od sierpnia podniesie wynagrodzenia pracowników o 9 proc. Pracownicy otrzymają też jednorazowe premie w wysokości 1 tys. zł. Po kilku tygodniach negocjacji związki zawodowe porozumiały się w tej sprawie z zarządem spółki.

– Negocjacje były trudne, ale ostatecznie udało nam się wypracować kompromisowe rozwiązanie i osiągnąć zasadnicze cele, które jako reprezentanci załogi przed sobą stawialiśmy. Przede wszystkim dążyliśmy do podwyżki stawek zasadniczych, które od pięciu lat stały w miejscu, oraz do wyższych zarobków dla nowych pracowników – poinformował szef Solidarności w spółce Zenon Fiuk, cytowany w środowym komunikacie biura prasowego śląsko-dąbrowskiej „S”.

JSW Koks zatrudnia  około 2,4 tys.  Firma złożona jest  z dawnego Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu (z koksowniami także w Radlinie i Dębieńsku) oraz Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

W czerwcu br. związkowcy wystąpili z postulatem 15-procentowej podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki oraz podwyżek z 2,3 tys. zł do 2,8 tys. zł brutto dla nowych pracowników, przyjmowanych dopiero do pracy. Ten drugi postulat został spełniony, w pierwszym związkowcy zgodzili się na podwyżki mniejsze od pierwotnie postulowanych, przesunięto też moment ich wprowadzenia z lipca na sierpień. Rekompensatą za to będą jednorazowe premie w wysokości tysiąca zł, płatne do 14 sierpnia.

Solidarność wyliczyła, że dzięki 9-procentowemu wzrostowi wynagrodzeń płace zasadnicze pracowników wzrosną średnio o 400 zł brutto, a pensje nowych pracowników o 500 zł.