dziś 31 sierpnia, święto Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i Wolności jest polskim świętem państwowym, ustanowionym 27 lipca 2005 r. przez Sejm RP. Upamiętnienia historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Święto obchodzone jest co roku 31 sierpnia, w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia podpisano w Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) oraz Hucie Katowice (11 września). Na ich mocy utworzony został ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność.

Dzień Solidarności i Wolności obchodzony był po raz pierwszy w 2005 r. w 25. rocznicę porozumień sierpniowych.

Poniżej prezentujemy program obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych w Jastrzębiu Zdroju w dniu 03 września 2018 roku. W uroczystościach weźmie udział nasz poczet sztandarowy. Dziękujemy tym członkom naszego związku którzy od lat wspomagają nas w takich wydarzeniach swoim udziałem i zapraszamy nowych.

03 września  Jastrzębie Zdrój
godz. 10.00 – msza święta Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła,
godz. 11.15 – posadzenie „Dębu Wolności”,
godz. 11.45 – uroczystości pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego – nadanie placowi przed kopalnią Zofiówka imienia Tadeusza Jedynaka, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego i odsłonięcie tablicy mu poświęconej, przemówienia  zaproszonych gości   i złożenie kwiatów,
godz. 15.00 – seminarium naukowe poświęcone strajkom górniczym z 1988 roku.