4 kwietnia Solidarność protestuje w Katowicach – knurowska również!

Za tydzień w czwartek, 4 czerwca, Solidarność w całym kraju zorganizuje demonstracjeami pod urzedami wojewódzkimi. Najważniejszą przyczyną jest całkowity brak porozumienia z stroną rządową. Taką decyzję podjął dziś sztab protestacyjno-strajkowy NSZZ Solidarność. Dotychczasowe rozmowy z rządem nie przyniosły bowiem żadnych rezultatów.

20 marca w Warszawie sztab protestacyjno-strajkowy złożony z przewodniczących regionalnych i branżowych struktur związku podsumował prace rządowo-zwiazkowych zespołów negocjacyjnych. Zespoły zostały powołane po spotkaniu przedstawicieli „S” z władzami Prawa i Sprawiedliwości z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na czele, które odbyło się 25 lutego.

Zespoły pracowały między innymi nad postulatami Solidarności dotyczącymi podwyżek wynagrodzeń w budżetówce, w tym dla nauczycieli i pracowników sądownictwa, obniżenia podatków, powiązania prawa do przejścia na emeryturę ze stażem pracy, czy utrzymania emerytur pomostowych. W żadnej z tych kwestii nie udało się wypracować porozumienia, czy choćby zbliżenia stanowisk.

Porozumienia z rządem nie uzyskano również w sprawie postulatów związanych z łagodzeniem skutków wzrostu cen energii elektrycznej oraz przeciwdziałaniem negatywnemu wpływowi unijnej polityki klimatyczno-energetycznej na polską gospodarkę. Drastyczne podwyżki rachunków za prąd czekają gospodarstwa domowe już w przyszłym roku. Obowiązująca od stycznia tzw. ustawa prądowa nie rozwiązuje problemu, a jedynie odsuwa podwyżki w czasie o kilka miesięcy. – Jedyny pozytywny wynik rozmów to deklaracja rządu, że będzie dążył do renegocjacji unijnej polityki klimatycznej, a w szczególności systemu handlu emisjami EU-ETS. Od deklaracji do podjęcia konkretnych działań jest jednak bardzo długa droga – powiedział Dominik Kolorz, który z ramienia Solidarności przewodniczył pracom rządowo-związkowego zespołu.

Nie udało się również osiągnąć porozumienia w kwestii systemu ulg i rekompensat związanych ze wzrostem cen energii dla przedsiębiorstw energochłonnych na wzór rozwiązań obowiązujących w zachodnich krajach UE. Bez szybkiego wdrożenia tego systemu wsparcia istnieje realne zagrożenie likwidacji wielu przedsiębiorstw i ucieczki branż energochłonnych z naszego kraju.

Strona rządowa nie wyraziła też zgody na wykreślenie antywęglowych zapisów z programu „Czyste Powietrze”. Chodzi o zapisaną w programie regułę, zgodnie z którą nie można ubiegać się o dofinansowanie zakupu nowoczesnego kotła węglowego w sytuacji, gdy istnieje możliwość podpięcia się do sieci gazowej. W ocenie Solidarności takie obostrzenie nie ma żadnego uzasadnienia ekologicznego, ani ekonomicznego.

Poniżej prezentujemy odezwę Dominika Kolorza. Od jutra w biurach knurowskiej i szczygłowickiej Solidarność będziemy zapisywać wszystkich chętnych do udziału w czwartkowej demonstracji. Nie pozwólmy, by o nas decydowano bez nas. Musimy pokazać, że Solidarność to siła. Ale przede wszystkim skłonić rządzących do powrotu do stołu i merytorycznej dyskusji, a nie mydlenia oczu.

Liczymy na wasz udział!