Prototypowe urządzenie odkażająco-dezynfekujące działa na knurowskiej kopalni

Na bramie wejściowej KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch Knurów została zabudowana Mobilna Komora Odkażająco-dezynfekująca. Jest to prototyp takiego urządzenia.

Zasada działania polega na wytworzeniu mgiełki dezynfekującej, która jest roztworem wody i nanosrebra. Nanosrebro jest wykorzystywane w medycynie jako środek dezynfekujący całkowicie bezpieczny dla człowieka.Jest on nieszkodliwy dla oczu, dzięki czemu nie musimy obawiać się o problemy związane z wzrokiem. Dodatkowo mgiełka rozpylana jest na wysokość do 150cm czyli poniżej linii oczu. Mgiełka jest rozpylana przez specjalne dysze oraz ciśnienie hydrauliczne, które wytworzone jest dzięki hydraulicznemu układowi zasilania.

Jest to pierwsza taka komora zamontowana na kopalniach JSW, ponieważ kurtyny zabudowane w tamtym tygodniu opierają swą zasadę działania o sprężone powietrze. Mobilna komorę odkażającą zaprojektował oraz zbudował nasz członek, Daniel Górka. W zorganizowaniu materiałów pomagał mu Michał Bagiński. Natomiast Patryk Szolc wspomógł projekt swoją wiedzą merytoryczną. Wszyscy Panowie są członkami Solidarności.
Projekt jest własnością Daniela Górka lecz został podarowany KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch Knurów w ramach podziękowania za sfinansowanie projektu.