TAK dla górnictwa w Rybniku!

NIE dla nowej kopalni i szkód górniczych, TAK dla czystego Rybnika. Takie banery i plakaty można znaleźć w całym Rybniku.

W mieście, które wyrosło na węglu i w którym istnieją jeszcze 2 kopalnie: Ruch Chwałowice i KWK Jankowice, które są największymi pracodawcami w mieście, taka akcja dziwi! Dziwi tym bardziej, że trzecim największym pracodawcą jest węglowa Elektrownia Rybnik, którą jeszcze kilka lat temu planowano pod zagranicznym właścicielem zamknąć. W Rybniku jest jeszcze Rybnicka Fabryka Maszyn Ryfama S.A, która cudem przeżyła lata 90, w przeciwieństwie do wielu fabryk i hut, które zostały zamknięte. I jak dowiadujemy się w Wikipedii, masa marketów i dyskontów. Jest ich aż tyle, że Rybnik zajmuje 3 miejsce w Polsce pod względem liczby dyskontów w odniesieniu do liczby mieszkańców. Brawo. Wzorowa według „postępowych” gospodarka jaka powinna istnieć w Polsce!

Tylko skąd wtedy Rybnik i reszta takich wzorowych pogórniczych miast i miasteczek, weźmie pieniądze na swoje wydatki? Kopalnie płacą podatki. Niemałe! A po ich liczbie, wydaje się nam, że chyba wszystkim! Dyskonty i zachodnie markety z zasady nikomu, nikomu w Polsce! Albo dostaną 10 lat niepłacenia za to, że się wybudują, albo wyprowadzą wszystkie zyski do centrali, albo zmienią nazwę, i cały ten cyrk dzieje się od nowa.

Kopalnie chcą zamknąć, bo nie mają już węgla (a na zwały węgla przy kopalni, rosną i rosną). Nowych nie można wybudować, a zwłaszcza takich jak w Paruszowcu, gdzie zakład górniczy dostarczałby węgiel bezpośrednio do elektrowni, tak jak na Bolesławie Śmiałym taśmą. Taka kopalnia nie może powstać! Bo przeczyła by wszystkim stereotypom jakie narosły przy polskim górnictwie. No chyba, że nie wybudują jej Polacy! Bo dziwnym trafem, gdy inwestycja jest niemiecka, francuska czy nawet australijska, tam nie ma protestów, oporu urzędników i wrogiej polityki podatkowo-przepisowej państwa.

Polskie górnictwo czeka rzeczywiście trudna walka. Bo przeciwko nam powoli stają wszyscy. Nawet górnicy i rodziny górnicze. Bo kto mieszka na Paruszowcu? Pracownicy dyskontów?🤔

TAK dla nowych kopalni i przyszłości Rybnika, Nie dla marginalizacji miasta i pustych obietnic! Takie plakaty i banery powinny zawinąć w Rybniku!