NATO uczciło 40 rocznicę powstania Solidarności

NATO uczciło 40. rocznicę powstania Solidarności. Przed kwaterą główną Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli uroczyście odsłonięto kilkumetrowy pomnik przedstawiający czerwony napis „Solidarność”.

W uroczystości uczestniczył zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, który podkreślił, że znana na całym świecie Solidarność na zawsze będzie kojarzona z walką o wolność w Polsce w latach 80.

Remarks by NATO Deputy Secretary General Mircea Geoană at the ceremony marking the 40th anniversary of the Solidarność movement

– To była walka o lepsze życie po dekadach dyktatury i sowieckiej dominacji – powiedział zastępca szefa Sojuszu. Dodał, że Solidarność zjednoczyła Polaków w trudnych czasach, zwłaszcza po wprowadzeniu stanu wojennego. – Solidarność zainspirowała Polskę, a Polska zainspirowała świat – mówił Mircea Geoana. Zastępca sekretarza generalnego NATO przypomniał, że Solidarność rozpoczęła przemiany w byłym bloku sowieckim i doprowadziła do upadku żelaznej kurtyny.

Mircea Geoana z uznaniem mówił też o zmianach, jakie zaszły w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Podkreślił, że jako kraj członkowski NATO Polska jest silnym sojusznikiem, który bierze udział w operacjach i misjach Sojuszu na całym świecie na lądzie, morzu i w powietrzu od Bałkanów Zachodnich po Afganistan oraz Irak i że spieszy z pomocą humanitarną tam, gdzie jest ona potrzebna. Swoje przemówienie wiceszef NATO zakończył prośbą o przekazanie „odważnym Polakom słów podziwu, wsparcia i lojalności”.

Pomnik przedstawiający czerwony napis „Solidarność” to jeden z nielicznych dużych eksponatów przed kwaterą główną. Kilka lat temu postawiono tam dwa betonowe bloki muru berlińskiego oraz pomnik poświęcony atakom z 11 września z fragmentem jednej ze zniszczonych wież Centrum Handlu Światowego.