Inauguracja Sekcji Młodych przy NSZZ „Solidarność” KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów”

Kilka miesięcy temu rozpoczęła się działalność Sekcji Młodych NSZZ Solidarność KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów”. Zdaniem założycieli, ich nadrzędnym celem ma być rozwiązywanie problemów młodych pracowników i przekonywać ich do tego, że warto należeć do związku zawodowego.

Pomysł założenia powyższej sekcji padł podczas jednego z zebrań Zarządu. Przewodniczący związku, Krzysztof Leśniowski zaskoczony aktywnością młodych członków odwiedzających biuro, postanowił wzorem Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko Dąbrowskiego utworzyć taki organ przy knurowskiej „Solidarności”. Jak stwierdził — młodych na kopalni jest teraz tylu, że aż się prosi o ich dobre i aktywne wykorzystanie w „Solidarności”. I tak od słowa przeszliśmy do czynu…

Inicjatorem pomysłu utworzenia sekcji młodych został 23-letni Przemysław Grochal, pracujący od 4 lat na kopalni, student górnictwa i młody tata. Jak stwierdził — powołanie takiej struktury jest potrzebne, ponieważ młodzi ludzie muszą mieć swój głos w związku. – Chcemy zwracać uwagę na problemy młodych pracowników i zastanawiać się, w jaki sposób je rozwiązywać. Mówi się o nas, że jesteśmy pokoleniem straconym, nastawionym tylko na konsumpcję, że nic nam się nie chce i nic nie dajemy z siebie. To nieprawda. Gdyby tak było, to dzisiaj nie spotkalibyśmy się tutaj – powiedział Grochal, przy spotkaniu inicjującym Sekcje Młodych przy knurowskiej „S”.

Do sekcji zaproszono kilku młodych pracowników kopalni, którzy w swojej krótkiej karierze okazali się bardzo aktywni na płaszczyźnie społecznej i związkowej. Jednym z najważniejszych celów, jaki młodzi działacze postawili przed sobą jest zachęcanie innych do zapisywania się do związku. Ich zdaniem barierą jest niechęć młodych pracowników do związków zawodowych i stereotypowe postrzeganie działaczy związkowych. – Według nich związkowiec to ten, który pali opony, dużo krzyczy i nic po za tym nie potrafi robić – stwierdza Dominik Borczyk, najmłodszy w tej grupie 21 latek, który na kopalnie, podobnie jak Przemysław Grochal trafił prosto po technikum elektrycznym w Czerwionce-Leszczynach. Dominik mimo młodego wieku ma już kilka znaczących dokonań jak szefostwo w ogólnopolskim społecznym programie Szlachetnej Paczki w rejonie Knurów, czy tez prowadzenie najszybciej się rozwijającego niezależnego portalu miejskiego Twój Knurów.

– Młodzi nie garną się do związku, bo związek kojarzy im się z jakąś pikietą czy marszem. Dotarcie do ludzi myślących w ten sposób jest bardzo trudne. Jak się teraz nie obudzimy, to związki czeka marna przyszłość – podkreśla Przemysław Grochal.

Zdaniem 22-letniego Bartłomieja Jureczki, który na kopalnie trafił z spółki córki SiG w JSW – najtrudniejsze dla nas okazało dostanie się na kopalnie. Przyjęć już prawie nie ma i cieszy nas gwarancja zatrudnienia pod Jastrzębską Spółką Węglową dla uczniów mojej szkoły, które wywalczyła dla nas „Solidarność” i jej przewodniczący, Krzysztof Leśniowski. Warto więc być w takim związku zawodowym, który już na starcie coś dla mnie zrobił.

Sporą winę za stereotypowe postrzeganie związków ponoszą media, które przedstawiają związki zawodowe, a zwłaszcza „Solidarność”, jako najmocniejszy w tym towarzystwie układ starych i nic nie robiących działaczy. U nas tak nie ma – stwierdził Piotr Ryba, który z ramienia Zarządu knurowskiej „S” nadzoruje i wspomaga młodych. – Młodzi ludzie są w związku po to, żeby coś w swojej firmie zmienić. Żeby jednak to się udawało starsi, doświadczeni związkowcy muszą wciągać młodych w działalność i słuchać tego, co mają do powiedzenia – mówi Ryba – a taki układ dwukierunkowej wymiany pomysłów daje nam niespodziewanie wielkie sukcesy. Z jednej strony doświadczenie starszych działaczy, z drugiej zapał młodych. Mieszanka do maszyny która daje nadzwyczajne efekty!

Podobna sekcja działa już także w krajowych strukturach związku. Knurowska została właśnie sformalizowana i 28 października, powołano jej Zarząd. Przewodniczącym Sekcji młodych przy NSZZ „Solidarność” KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów” został Przemysław Grochal. Jego zastępcą i Wiceprzewodniczącym został Daniel Górka. Sekretarzem i rzecznikiem prasowym oczywiście został Dominik Borczyk, z racji doświadczenia. Członkiem Zarządu został Bartłomiej Jureczka.

Mimo pandemii i obostrzeń, młodzi zapowiedzieli częste spotkania w trybie zdalnym. Już na początku widać, że nowoczesny świat nie jest im obcy, a górnictwo przy nich może tylko zyskać. Liczymy, że i inne struktury „Solidarności” pójdą naszym śladem i założą u siebie równie prężne sekcje młodych – stwierdził Leśniowski podsumowując wybór Zarządu w sekcji.

pryba