Podsumowanie 2020 roku!

Końcówka roku to czas podsumowań i przemyśleń! Jak minął miniony roku i jakie plany mamy na następny. Jak to jest w knurowskiej „S”? Zaraz się dowiecie.

Zanim zaczął się 2020 rok, zorganizowaliśmy dwa Sylwestry w dwóch lokalach: „NOT” i „Hajerówka”. Imprezy się udały i w nowy rok weszliśmy z planami wielu następnych. No bo co miało to powstrzymać? Parę dziwnych zachorowań w chińskim Wuham? Czas pokazał, że rok 2020 został jednak bardzo zwariowanym i dziwnym czasem w naszym zżyciu i naszej działalności.

W styczniu 2020 dopięliśmy anulowanie potrącenia kar i nagan finansowych od „czternastek” za 2019 rok. Dyrekcja anulowała je wszystkim oprócz nagan za alkohol i złodziejstwo.  Zamknęliśmy akcje „Paczka i Kufel 2019” i zabraliśmy się za szykowanie Zabawy Karnawałowej i Kuligu w Czarnej Wiśle. I spokojnie wysłaliśmy dużą ekipę na tygodniowe ferie zimowe do Poronina.

W lutym dzięki naszym staraniom w całej JSW wprowadzono elektroniczne karty żywnościowe i flapsy odeszły do lamusa. Wkrótce potem pojawiły się karty bankomatowe i niektórych krew zalała, że było tam na nich nasze logo. Po za tym wszystko w normie, Bal Karnawałowy udany, Kulig wypalił i nawet sklonowaliśmy go w szczygłowickiej „S” w ramach pomysłu wspólnej standaryzacji.

W marcu miał się odbyć Babski Comber, pierwszego byliśmy na rondzie Pileckiego złożyć hołd Żołnierzom Wyklętym i Rotmistrzowi. Wsparliśmy my Franka, podziękowano nam za udział w Szlachetnej Paczce, wspomniano u udziale naszego przewodniczącego w ustanowieniu preferencji dla ZSZ nr 2 w Knurowie w sprawie gwarancji pracy w JSW. Planowaliśmy wyjazd wielkanocny nad morze i wyjazd do ZOO w Wrocławiu. Majówka miała być na wypasie, 4 dniowa! Ale na świecie szalał już wirus i musiał w końcu zastukać do Polski.

11 marca odwołujemy wszystkie imprezy. Babski Comber miał się odbyć 3 dni później. Covid jednak rozwijał dopiero swoja światową ofensywę.  W parę dni całe nasze życie wywróciło się do góry nogami. Na gwałt potrzebne były maseczki i środki dezynfekujące, których nagle nigdzie nie szło znaleźć. I znów „S” musiała pierwsza ruszyć na ratunek! Załatwiliśmy maski i pierwszy 1000 szt rozdaliśmy pracownikom powierzchni na naszej kopalni, gdzie środki te były najbardziej potrzebne i brakował ich najbardziej. Potem rozdaliśmy wszystkim naszym członkom po 3 maski jak również roznieśliśmy maski po całym Knurowie od Szpitala i przychodni, przez lokalne sklepy po szkoły  i domy wsparcia. Z Covidem zawalczyli tez nasi członkowie, jak Michał Bagiński i Daniel Górka którzy wprowadzili innowacyjne urządzenia odkażające na naszej kopalni.

Tak minęła nam Wielkanoc i Majówka. Odmrożenie nastąpiło w czerwcu. Od razu posłaliśmy wycieczkę w Polskie góry! Zamówiliśmy bilety do Energylandii i odpaliliśmy wyjazdy wakacyjne, acz tylko nad polskie morze. Załatwiliśmy też karnety na knurowskiego Spartana. Na kopalni jednak wprowadzono 3 tygodniowe postojowe. Takie to były czasy!

Zaczęły się Wakacje. Wielu z was wyjechało dzięki nam na wczasy nad Bałtyk, do Łazów, Niechorza, Pogorzelicy i Mrzeżyna. Odpaliliśmy również wakacyjne wyjazdy jednodniowe, na kajaki na Małą Panew, na Jure Krakowsko-Częstochowską i do Krakowa. Odpaliliśmy nawet strzelnicę i wkręciliśmy w nią „S” Szczygłowice.

Narodziła się również nasz Sekcja Młodych. Od razu wzięła udział w akcji „Nie Hejtuj Górnika” plakatując cały Knurów. Końcówka wakacji to reanimacja Babskiego Combru w Hajerówce i odpalenie rowerowych wycieczek indywidualnych do Rud na przejazd kolejka wąskotorową i dobry obiad. Załatwiliśmy również po 500 (600 i 700) z socjalnego na środki ochronne do walki z pandemią dla każdego pracownika kopalni. Wywalczyliśmy, by 15 sierpnia był dniem wolnym płatnym do wybrania. A nasz poczet sztandarowy uczestniczył w każdej ważnej uroczystości, takiej jak otwarcie pomnika św. Barbary w Knurowie czy mszy za górników w Szczygłowicach.

We wrześniu nasze dzieci wróciły do szkoły, a my odpalaliśmy kolejne wycieczki i wyjazdy. Przecież trzeba jakoś żyć! Była Bochnia, Korona Drzew na Słowacji, karnety na Górnika Zabrze i bony „DOMOS 200zł” z okazji 40-lecia Solidarności. Sama rocznica odbyła się skromnie, ograniczona pandemią, ale i tak posłaliśmy nasze ekipę z pocztem do Gdańska 31 sierpnia  i na Westerplatte 1 września. Zaplanowaliśmy też najlepsza wycieczkę 3 dniową na naszej kopalni: „Statek Miłości”! Reaktywowaliśmy wyjazd na Wrocław i odpaliliśmy zawody wędkarskie o puchar Przewodniczącego.

Covid ruszył z kolejnym Lokdownem. Ryby jeszcze połowiliśmy, ale admirał Covid 19 zatopił „Statek Miłości”. Wrocław też nie maił znów szczęścia. Potem zamknęło się wszystko, łącznie z nasza Hajerówką i tak jest do teraz.

Końcówka roku to czas wyborów na Społeczną Inspekcję Pracy i całej tej przepychanki o nią która na szczęście dla wszystkich zakończyła się wyborem Adama Grzegorzycy. Dodatkowo udało się przekazać środki z funduszu socjalnego w kwoce 350 zł na każdego pracownika w styczniu 2021.

Nie zapominajmy też, że Covid Covidem, a węgiel nie jest już mile widziany w Unii Europejskiej.  Stąd trudna walka PGG o kompromis i ciężka do przyjęcia decyzja o likwidacji polskiego górnictwa energetycznego do 2049 roku. Wielu z was było gotowych pojechać wtedy do Rudy Śląskiej wesprzeć kolegów z PGG i za to serdecznie wam dziękujemy!

Pamiętajmy  również o Białorusi. Obok nas istnieje naród który prawdziwie walczy o swoją wolność i swoją krwią płaci za pragnienie wolności. U nas walka „o prawa kobiet” skończyła się ogromnym hejtem, gdy stanęliśmy po stronie obrońców Kościoła i zadeklarowaliśmy, że obronimy parafie w naszym mieście przed jakakolwiek dewastacja i profanacja.

Nasza knurowska „S” i jej Przewodniczący, wystąpiła też w tym roku w telewizji. Raz jako bohater w „Zbuntowanym Regionie” w TVP i raz „bohater” w TVN. Który obraz jest prawdziwy, wam już pisać nie musimy.

Końcówka roku tradycyjnie należałaby do Biesiady Barbórkowej. Ale Covid ograniczył imprezy do 5 osób, a was w tej imprezie w tym roku miało być 600 osób! 125 imprez nie zbroimy, choć mamy  Hajerówkę. Ale paczki świąteczne na wypasie już tak. Ponad 1050 paczek wydanych, każda o wartości 270 zł i 10 kilo wagi pobiła cała konkurencję na kopalni. Zawieźliśmy je nawet chorym i na kwarantannie.

Sekcja Młodych uzyskała zgodę na postawienie „serca na zakrętki” przy butelkowani by zebranymi zakrętkami wesprzeć wybrane akcje charytatywne. Uzyskała również to o co najbardziej naciskała od swojego powstania – Multisport. Od nowego roku zaczynamy zapisy na karty sportowe Benefitsystem, dla naszych członków i ich rodzin w trzech rożnych wariantach cenowych.

Jak by tego mało, knurowska „S” rusza tez z programem ochrony prawnej naszych członków i w styczniu do każdego z was roześle list z ofertą na Multisport i ochronę prawną. Podjęliśmy bowiem  współpracę z AXELO Business Services właścicielem marki DostępnyPrawnik.pl. Podmiot ten świadczy usługi doradztwa prawnego w formie online i direct. Zatrudnieni tam eksperci to wykwalifikowani Adwokaci oraz Radcowie Prawni, którzy pomogą wam rozwiązywać problemy natury prawnej.

Play w knurowskiej „S” działa już 2 rok. 14,60 miesięcznie i już 250 osób w programie. Projekt rozszerzyliśmy na szczygłowicką „S” i skopiowali go koledzy z innych związków. Można? Można!

Dla waszej dyspozycji w po pandemicznym czasie pozostaje też Hajerówka. Normalnie ma 60 miejsc, profesjonalne nagłośnienie i w pełni wyposażoną kuchnie, a w tym roku postawiliśmy też z tyłu budynku grillownie. Może w przyszłym roku wrócimy z szkoleniami językowymi, a na pewno jak tylko będzie można to z oddziałówkami.

Na koniec parę słów o naszym biurze. Załatwia prawie każdy temat i jak wielu się już przekonało, jak już naprawdę źle, to tylko my możemy pomóc! Pamiętajcie jednak, ze pomagamy swoim członkom a nie każdemu komu podwinie się noga. Jak z ubezpieczeniem auta – przed, nie po wypadku!

Jak wiec widać trochę się działo. Oby 2021 był po prostu spokojniejszy! I oby dwaj główni nasi wrogowie: pandemia Covidu i pandemia religii klimatyzmu poniosły w  nim porażkę. Tego wam życzymy podsumowując 2020 rok.