Krótki raport z działań ZSIPa na Ruch Knurów

Na prośbę Zakładowego Społecznego Inspektora Pracy, Adama Grzegorzycy publikujemy raport z kilku ostatnich interwencji ZSIP.

Informacja Społecznej Inspekcji Pracy dotycząca kliku ostatnich interwencji:

1. W nawiązaniu do zgłoszeń Pracowników Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy wnioskował pisemnie do Dyrektora Kopalni:

a)o podjęcie działań na rzecz poprawy warunków klimatycznych w podziemnych wyrobiskach górniczych,

b)w sprawie zagrożenia występującego dla osób przemieszczających się ciągami komunikacyjnymi w rejonie posterunku wartowniczego nr 18 (wiadukt – szlaban). Wnioskowano o podjęcie skutecznych działań na rzecz jak najszybszego usunięcia występującego zagrożenia ze strony przechylających się i łamiących drzew.

c)aktualnego funkcjonowania rowerowni – Adam Grzegorzyca wnioskował o podjęcie skutecznych działań na rzecz technicznej modernizacji i poprawy warunków funkcjonowania rowerowni.

2.W związku z komisyjną wizją lokalną przeprowadzoną w dniu 15 kwietnia 2021 roku bezpośrednio związaną z stanem technicznym i funkcjonowaniem nowej łaźni górniczej, ZSIP wnioskował pisemnie do działu PPA o skuteczną interwencję w sprawie stanu nagrzewnicy zabudowanej w łączniku pomiędzy łaźnią i lampiarnią, odwodnień liniowych na podestach wszystkich pięter, górnych części szafek w szatniach czystych oraz zużytych filtrów w pomieszczeniach central wentylacyjnych.Informacja SIP dotycząca środków ochrony indywidualnej w Ruchu Knurów

3.Charakterystyka technologiczna Ruchu Knurów wymaga na wybranych stanowiskach pracy zastosowania środka ochrony indywidualnej w postaci maski o klasie P3. Badania przeprowadzane w tym zakresie wskazują, iż maski tej klasy wymagane są, w bardzo szczególnych warunkach, występujących śladowo w Ruchu Knurów, natomiast w zdecydowanej większości stanowisk pracy pod ziemią wymagana jest maska klasy P2. Maski tej klasy Pracownicy codziennie pobierają i wykorzystują zgodnie z przeznaczeniem.

4.Wychodząc naprzeciw polityce nieustannej poprawy warunków BHP i komfortu pracy Załogi Kopalni podjęto decyzję o pozyskaniu i rozdysponowaniu wśród Pracowników zaawansowanych technologicznie masek wielokrotnego użytku produkcji 3M, które spełniają wymagania masek klasy P3.

5.W przedmiotowej sprawie Dyrektor Kopalni wydał Pismo Okólne nr D/42/2021 z dnia 07.04.2021 r.

6.Poza Pracownikami objętymi Pismem Dyrektora, Społeczna Inspekcja Pracy wnioskuje również do stosownych służb Kopalni o przydział masek 3M dla Pracowników brygad, które wykonują roboty w bezpośrednim (często kilkumetrowym) sąsiedztwie ścian i przodków. Wnioski te zyskują akceptację i Pracownicy odpowiadający np. za łączność, układy zasilania 6 kV oraz gazometrię również zostają uprawnieni do posiadania maski 3M.

Adam Grzegorzyca