Podsumowanie ostatnich wydarzeń i imprez z naszym udziałem

Początek marca obfitował w kilka wydarzeń kulturalnych, które promowała i w  których brała udział knurowska Solidarność.

Na początek raport z koncertu zespołu „Pozytywka”, który odbył się 2 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Było to swoiste połączenie patriotycznej lekcji historii z ostrą muzyką i dobra zabawą.

Tego wieczoru halę sportową szkoły wypełnili uczniowie klas mundurowych z Gliwic, Pyskowic i Łazisk, zaproszeni na koncert przez „mundurówkę” działającą w tutejszym II LO oraz Klub Sportowy Spartan. Przywitały ich dyrektor ZSZ nr 2 Grażyna Dąbrowska oraz wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga.

Koncert nosił nazwę „Rockowa lekcja patriotyzmu”. Muzycy zaczęli od utworu „Moja niepodległość” mówiącym o roku 1918, a potem – poprzez m.in. symboliczny „Wrzesień” i ostrych „Niezłomnych” prowadzili słuchaczy przez niełatwe karty historii naszego kraju. Repertuar szczególny nacisk kładł na tematykę walki Żołnierzy Wyklętych o niepodległą Polskę. Rock często ocierał się o granice metalu, co zwiększało ekspresję bardzo rytmicznych utworów. Zaprezentowaną muzykę można określić jako metal z patriotyczno-tożsamościowym przesłaniem, co podobało się młodej publiczności.

Była to już druga „Rockowa lekcja patriotyzmu” w ZSZ nr 2 w Knurowie. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się w grudniu 2016 r. – zagrała wówczas rockowo-metalowa grupa „Forteca”. Inicjatorem tych nietypowych, atrakcyjnych lekcji historii jest Krzysztof Leśniowski, radny Powiatu Gliwickiego. Sponsorem obu  imprez był NSZZ „Solidarność” w KWK „Knurów-Szczygłowice”.

Tydzień później, 10 marca odbyły się dwa wydarzenia, w których aktywnie wzięliśmy udział. Rano uroczystości związane z Narodowym Świętem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpoczynają obchody związane z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Tegoroczne knurowskie obchody Narodowego Święta rozpoczęły się w sobotę, o godz. 10: 00 od uroczystej Mszy Św. w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie. We mszy udział wzięli: klasy mundurowe powiatu gliwickiego, służby mundurowe, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, harcerze oraz mieszkańcy miasta i związkowcy z knurowskiej Solidarności.

Następnie uczestnicy liturgii  przemaszerowali przez miasto pod pomnik Powstańców Śląskich przy ul. Dworcowej. Podobnie jak w poprzednich latach tempo maszerującym nadawała niezawodna Orkiestra KWK „Knurów” pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka.

Ostatnim punktem knurowskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu państwowego,  apel poległych oraz złożenie wiązanek kwiatowych i wieńców pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

Wieczorem tego samego dnia odbył się koncert charytatywny dla naszych potrzebujących kolegów, którzy ulegli wypadkom w pracy w ubiegłym roku na KWK „Knurów – Szczygłowice”.

Po ogromnym sukcesie poprzedniego koncertu charytatywnego dla naszego kolegi Mariusza Kutyły postanowiliśmy iść za ciosem i tym razem pomóc większej liczbie potrzebujących. Koncert odbył się w Domu Kultury w Knurowie – Szczygłowicach! Rozprowadzono ponad 250 biletów-cegiełek.

Dobrą muzykę, ale i zabawę na parkiecie zapewnili: MjusiQ – czyli totalna jazda z przytupem oraz 4SZMERY najlepszy Tribute Band AC/DC. Ponad trzygodzinny koncert sprowadził rzeszę wiernych fanów obu kapeli, ale i związkowców z rodzinami. Dobrze bawił się również dyrektor knurowskiej kopalni pan Grzegorz Michalik. Dobra muzyka, acz dla mnie troszeczkę za głośna. Ale i tak kawał dobrej roboty. Dziękuje wam w imieniu wszystkich potrzebujących pracowników naszej kopalni – podsumował wychodząc zadowolony po koncercie.

Impreza okazała się najlepszym sposobem połączenia dobrej zabawy z niesieniem pomocy naszym rannym kolegom. Wkrótce planujemy następne. Dziękujemy kapelom z bardzo dobry występ – stwierdził wyraźnie zadowolony z koncertu Przewodniczący Krzysztof Leśniowski.