Akcja protestacyjna w JSW

Reprezentatywne Związki Zawodowe, w tym Solidarność, ogłosiły dziś akcję protestacyjną, sprzeciwiając się, jak przekonują, „destabilizacji” firmy wobec spodziewanych zmian w jej zarządzie oraz – docelowo – „wyprowadzeniu” wypracowanych przez nią środków na inne inwestycje rządowe.

Przewodniczący Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski zapowiedział, że podczas czwartkowego posiedzenia Rady Nadzorczej w siedzibie spółki, w trakcie którego według wiedzy związków odwołany miałby zostać prezes spółki Daniel Ozon, przed budynkiem będzie odbywała się manifestacja związków.

Reprezentatywne Organizacje Związkowe zorganizowały w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności konferencję prasową „dotyczącą sytuacji w JSW i groźby wybuchu konfliktu społecznego w tym przedsiębiorstwie”.

Jak mówił lider Solidarności w JSW, prezes Ozon jest „gwarantem”, że wypracowane w dwóch ostatnich latach przez spółkę środki, zgromadzone w tzw. funduszu stabilizacyjnym, posłużą jej potrzebnym inwestycjom oraz funkcjonowaniu w okresie niższych cen węgla koksującego, spodziewanym w latach 2020-21.

Kozłowski wyjaśniał, że choć nikt oficjalnie o tym nie informuje, związki wiedzą o „planowanym zabraniu 1,5 mld zł” z funduszu stabilizacyjnego JSW na inwestycję w Elektrowni Ostrołęka, czemu sprzeciwia się obecny zarząd spółki.

Obawiamy się powtórzenia sytuacji z lat 2014-15, gdy wobec podobnych wcześniejszych działań JSW stanęła na skraju upadłości, a uratowano ją – jak akcentują – dzięki poświęceniu załogi, która zrezygnowała z części wynagrodzeń – wyjaśnił.

„Co dzieje się teraz? (…) Mamy konflikt, który został wywołany przez lokalnych polityków, a podsycany jest przez Ministerstwo Energii, czyli przez właściciela. Dziś złożył odwołanie na piśmie prezes (członek zarządu Robert – PAP) Ostrowski; jutro właściciel chce odwołać przez radę nadzorczą prezesa Ozona” – mówił Marek Płocharski ze związku Kadra.

„Spójrzmy, czy coś nie dzieje się złego z Ministerstwie Energii? (…) Niedawno prezes (PiS Jarosław – PAP) Kaczyński powiedział, że należy szanować dobrych menedżerów. My takiego menedżera, jak prezes Ozon, w tej firmie jeszcze nie mieliśmy” – zaakcentował Płocharski.

Jutro dzięki sprawnej mobilizacji z naszej strony pod siedzibą JSW zjawi się spora reprezentacja członków knurowskiej Solidarności. Dziękujemy.