Solidarność w JSW SiG zyskuje na sile

Do niedawna pracownicy JSW SiG nie mogli jak ich koledzy zatrudnieni bezpośrednio pod kopalnie liczyć na ochronę związkową. Solidarność postanowiła przełamać ten mit. 

Poniżej prezentujemy wywiad z bratniej strony Solidarność Górnicza. I cieszy nas fakt tak szybkich postępów w rozwoju struktur związkowych Solidarności w Sigu. I ich pierwsze sukcesy!

O działalności NSZZ „Solidarność” JSW Szkolenie i Górnictwo (SiG) – nowej organizacji szczebla zakładowego skupiającej pracowników spółki-córki Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) – rozmawiamy z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” JSW SiG Szymonem Kitą.

Solidarność Górnicza: – JSW Szkolenie i Górnictwo, spółka-córka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nie jest podmiotem nowym, tymczasem Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” JSW SiG powstała tam dopiero w ostatnim czasie. Co zmotywowało pracowników JSW SiG do zrzeszenia się w związek zawodowy?

Szymon Kita, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” JSW SiG: – Do tej pory załoga JSW SiG nie miała nikogo, kto mógłby skutecznie występować w obronie jej praw przed pracodawcą. Mówiąc „pracodawca”, mam oczywiście na myśli Zarząd JSW SiG, a nie Zarząd JSW.

SG: – Były już jakieś konkretne sytuacje, w których NSZZ „Solidarność” JSW SiG miało okazję czynnie zawalczyć o prawa pracownicze załogi?

SK: – Tak, były już takie sytuacje. Wymieniłbym tutaj przede wszystkim dwie. Ostatnio „na wokandzie” stanęła kwestia podwyżek. Podjęliśmy rozmowy z Zarządem JSW SiG. Po niezbyt długich pertraktacjach doszliśmy do porozumienia, dzięki któremu od 1 stycznia stawki pracowników JSW SiG wzrosły o 7 procent. Wspólnie uznaliśmy, że sytuacja finansowa firmy pozwala na to, by podwyżki stały się faktem. Ponadto w samych kopalniach JSW pracownicy mieli zagwarantowane ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W JSW SiG tego nie było. Wystąpiliśmy zatem do kierownictwa firmy z postulatem, aby takimi ubezpieczeniami objąć również naszych pracowników. Rozmowy zakończyły się sukcesem. Teraz wszyscy pracownicy dołowi JSW SiG również mają polisy NNW. Co istotne, koszt ubezpieczenia w całości pokrywa pracodawca. Pracownicy JSW Szkolenie i Górnictwo nie ponoszą z tego tytułu żadnych obciążeń finansowych.

SG: – Jak zatem, w oparciu o te negocjacyjne doświadczenia, należałoby scharakteryzować relacje pomiędzy pracodawcą a NSZZ „Solidarność” w JSW SiG?

SK: – Póki co, są bardzo dobre. Zarząd podchodzi do nas bardzo profesjonalnie i nie próbuje nas zbywać – pozytywnie odpowiada na nasze wnioski o spotkania, a potem podejmuje merytoryczne rozmowy. To cieszy. W tej chwili wszystko jest na dobrej drodze.

SG: – Skoro tak, to jakimi problemami NSZZ „Solidarność” JSW SiG zamierza się zająć w najbliższym czasie?

SK: – Z pewnością wielu pracowników JSW SiG nurtuje kwestia 4 grudnia jako dnia wolnego. To „Barbórka”, święto wszystkich górników, tymczasem załoga JSW SiG była zmuszona do brania urlopów wypoczynkowych, by móc wziąć udział w jego obchodach. Pracownicy JSW Szkolenie i Górnictwo są takimi samymi górnikami jak pozostali. Nie ma najmniejszego powodu, by klasyfikować ich jako „inny sort” i zmuszać do wybierania urlopów w dzień ich własnego święta. Wystąpiliśmy już z postulatem, by 4 grudnia był dla załogi JSW SiG dniem wolnym. Mam nadzieję, że Zarząd przychylnie potraktuje naszą propozycję. W ostatnim czasie pojawił się również niepokój związany z roszadami personalnymi na poziomie Zarządu JSW. Każda taka zmiana wywołuje niepewność również wśród pracowników JSW SiG, bo – jako spółka-córka – jesteśmy ściśle zależni od Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wszystkie napięcia pomiędzy stroną społeczną a Ministerstwem Enegii na tym tle udało się jednak skutecznie zażegnać.

SG: – Ilu członków liczy NSZZ „Solidarność” JSW SiG?

SK: – Według stanu z 1 stycznia 2019 roku mieliśmy 165 zrzeszonych członków na około 1100-1200 członków załogi. Warto zaznaczyć, że liczba ta cały czas rośnie.

SG: – W jaki sposób można się zapisać do NSZZ „Solidarność” JSW SiG? Pytam, bo JSW Szkolenie i Górnictwo wykonuje prace w różnych kopalniach.

SK: – Współpracujemy z organizacjami zakładowymi NSZZ „Solidarność” z poszczególnych kopalń i ruchów należących do JSW. Koledzy-związkowcy solidarnie nas wspierają. Na tę chwilę funkcjonujemy w KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów”, KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Szczygłowice” i KWK „Budryk”. Tam można się zgłaszać do biur „Solidarności”, gdzie prowadzone są zapisy. W najbliższej przyszłości chcemy rozszerzyć działalność na pozostałe zakłady górnicze JSW – KWK „Pniówek” i KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”.