Postojowe na knurowskiej kopalni. Co i jak?

Wiele pytań padło w tym tygodniu i postanowiliśmy je podsumować.

1. Od kiedy zaczyna się postojowe?
▪️Od wtorku 09 czerwca i trwać na razie ma 3 tygodnie. Do dziś trwały prace przygotowawcze do jego wprowadzenia, dlatego większość załogi była niezbędna.

2. Co mam robić na postojowym?
▪️Prace przy domu, wypoczynek itp. Natomiast w godzinach pracy tj. np wytypowano cie na zmianę C na 18.00. – oznacza to, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 02.00, czyli końca szychty jesteś pod telefonem i jesteś dyspozycyjny. Jeśli pracodawca cie wezwie, jedziesz do pracy. Postojowe to nie urlop, że robimy co chcemy!

3. Czy postojowe będziemy odrabiać do emerytury?
▪️Na postojowym w każdej chwili możecie być wezwani do pracy. Więc wlicza się to do czasu pracy i wyliczanej emerytury. Dniówki jednak nie są dołowe i nie wliczają się do stażu pracy na dole.

4. Co to jest średnia urlopowa?
▪️Średnia urlopowa, to okres trzech miesięcy, wybrano miesiące: grudzień 2019, styczeń i luty 2020. Z tych trzech miesięcy z czarnych dniówek wyliczana będzie wasza średnia. Wyliczanie tak jak przy urlopach.

5. Co stracę na wynagrodzeniu na postojowym?
▪️Nie ma za ten okres przebywania w domu – flapsów. Nie ma sobót i niedziel do wypłaty.

6. Co zyskam chodząc do pracy?
▪️Ci co będą chodzić do pracy, mają flapsy, soboty i niedziele do przepracowania. Oraz premia jakaś pewnie wpadnie. Bedzie dobrze.👍

7. Czy będą kolejne badani na naszej kopalni?
▪️Pewnie tak. Wymazowe badania dla Budryka odbywają się jutro i pojutrze. Dla naszej kopalni nie podano jeszcze konkretnego terminie.

8. Jak działa biuro związku w czasie postojowego?
▪️Normalnie. Związkowcy nie mają postojowego. Są do waszej dyspozycji jak zawsze. Przynajmniej my!