39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Dziś mija 39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Do historii przeszło przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego ze słowami: „ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią”. Na dziś przewidziano uroczystości upamiętniające tamte dni, a także i nieprzypadkowo podpięły się pod to protesty „Strajku Kobiet”.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, ale faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w okresie zimowym. Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego, jednak w dniu wprowadzenia stanu wojennego nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich.Prawdziwym celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez „Solidarność”.

W okresie trwania stanu wojennego niektórzy robotnicy próbowali strajkować, jednak oddziały ZOMO pacyfikowały protesty. Do takich przypadków należał protest górników z kopalni „Wujek”. Zastrzelono tam 9 górników, a 21 zostało rannych. 17 grudnia podczas solidarnościowych procesów w Gdańsku zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Zamordowany został również ks. Jerzy Popiełuszko, który był związany z „Solidarnością” i otwarcie krytykował władze komunistyczne podczas odprawianych przez siebie mszy w Warszawie.

W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 tys. 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.