Trwa blokowanie wysyłki węgla z kopalń PGG do elektrowni

4 stycznia o godz. 7:00 rozpocznie się akcja blokowania wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej do elektrowni. – Akcja będzie prowadzona we wszystkich kopalniach albo w formie blokady torów, albo blokady załadunku węgla – poinformował Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”. Blokada ma potrwać dwie doby.

Przez dwie doby górniczy związkowcy planują blokować tory i punkty załadunku węgla w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Akcja obejmie łącznie czternaście kopalń. Taką decyzję podjął sztab protestacyjno-strajkowy połączonych central związkowych – Solidarności, ZZG w Polsce, ZZ Kadra, ZZ Pracowników Dołowych i Sierpnia 80.

Protestujący domagają się wypłacenia górnikom rekompensaty pieniężnej za przepracowane weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi. Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego i niedoboru surowców energetycznych, górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, co pozwala uniknąć przerw w dostawie energii i ciepła. Fundusz płac w PGG nie został jednak zwiększony o dodatkowe środki na wynagrodzenie za ponadnormatywną pracę.