ZMARŁ JAN LUDWICZAK

Koleżanki i Koledzy,

z ogromnym smutkiem informujemy, że w środę 11 stycznia zmarł Jan Ludwiczak, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności” w kopalni Wujek w Katowicach.

Jan Ludwiczak był niezwykle ważną postacią w historii NSZZ „Solidarność”. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany, a górnicy, którzy przyszli mu pomóc, zostali brutalnie pobici. To stało się jedną z przyczyn wybuchu strajku okupacyjnego w kopalni. Protest został brutalnie spacyfikowany przez oddziały milicji i wojska 16 grudnia. Zginęło wówczas 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Ludwiczaka odbędą się w sobotę 14 stycznia. Rozpoczną się o godz. 10.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie (ul. Piękna

. Zmarły spocznie na cmentarzu w Panewnikach Starych w Katowicach. Bardzo prosimy o udział w uroczystościach poczty sztandarowe organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” z naszego regionu.

Ze związkowym pozdrowieniem,

Dominik Kolorz

przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”

Zdjęcie: Łukasz Kalinowski / East News