NIE ŻYJE KS. TADEUSZ ISAKOWICZ-ZALESKI

Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Duchowny miał 67 lat. Ksiądz przebywał w ostatnim czasie w szpitalu w Chrzanowie w związku z chorobą, z którą walczył do samego końca. Ksiądz Isakowicz-Zaleski był duchownym obrządków ormiańskiego i łacińskiego. W PRL działał jako opozycjonista, był kapelanem „Solidarności”. Isakowicz-Zaleski pełnił funkcję prezesa Fundacji im. Brata Alberta, zajmującej się osobami upośledzonymi umysłowo, prowadzącej schronisko w podkrakowskich Radwanowicach.

Od r. 2000 był duszpasterzem środowiska polskich Ormian w Krakowie, od 2009 r. proboszczem parafii ormiańskokatolickiej w Gliwicach, obejmującej południową Polskę.Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski był zwolennikiem lustracji duchownych. Napisał głośną książkę „Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, za którą w 2007 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.W 2006 r. za działalność opozycyjną został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. był laureatem Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica i nagrody „Niezależnej Gazety Polskiej” im. św. Grzegorza I Wielkiego za „szczególny wkład w obronę prawdy w życiu publicznym”.

Z Knurowem związany był po przez przyjaźń z NSZZ „Solidarność” KWK „Knurów-Szczygłowice”. Jak napisali: „Ks. Tadeusz był wielkim przyjacielem knurowskiej Solidarności. Był jednym z tych nielicznych ludzi, którzy nie bali się mówić, co naprawdę myślą. To wielka strata dla nas i dla polskiego Kościoła.”

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…