POŁĄCZĄ KOPALNIE KNURÓW Z BUDRYKIEM

Jastrzębska Spółka Węglowa zakomunikowała, że powstanie 7 kilometrowe podziemne połączenie wentylacyjne Ruchu „Knurów” z KWK „Budryk”. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu najbliższych trzech lat. Jej celem jest połączenie szybu „Aniołki” w Ruchu Knurów z szybem VI kopalni Budryk. Równocześnie będą drążone w sumie cztery wyrobiska, trzy z naszej strony i jedno z Budryka. Sporo pracy jest do wykonania w samym szybie „Aniołki”. W głównej mierze jest to związane z likwidacją wyposażenia szybu łącznie z naczyniem wyciągowym w rurze szybowej, likwidacją wlotów na poszczególnych poziomach i zabudową nowych rurociągów oraz zabudową nowej, wydajniejszej stacji wentylatorów głównych.W Jastrzębskiej Spółce Węglowej połączone są ze sobą ruchy Borynia, Zofiówka i Jastrzębie-Bzie oraz Ruch Knurów z Ruchem Szczygłowice. Teraz czas na połączenie KWK Budryk z Ruchem Knurów.

Połączenie obu kopalni jest alternatywą do budowy nowego szybu wydechowego w zachodniej części obszaru górniczego KWK Budryk. Szyb IV był planowany na etapie projektowania budowy kopalni Budryk, ale ze względów ekonomicznych nie został do teraz wykonany. Jednak dalszy rozwój kopalni Budryk i zejście z eksploatacją poniżej poziomu 1050 m w kierunku zachodnim zmusza JSW poszukiwanie rozwiązań alternatywnych do szybu IV rozwiązań. W grę wchodziły różne rozwiązania. Można było bowiem skorzystać z szybów wentylacyjnych dwóch najbliższych kopalń: naszej oraz KWK Sośnica. Najkorzystniejszym jednak rozwiązaniem okazał się pomysł połączenia wentylacyjnego KWK Budryk z szybem wentylacyjnym KWK Knurów-Szczygłowice „Aniołki” zlokalizowanym ok. 2 km w linii prostej od granicy obszaru górniczego „Ornontowice I” KWK Budryk. Historia tego projektu ma już prawie 10 lat, bowiem już w roku 2013 sporządzono analizy poziomów zagrożeń naturalnych KWK Knurów-Szczygłowice i KWK Budryk oraz wpływu połączenia wentylacyjnego tych kopalń na ich ograniczenie. Wtedy też sporządzono wstępne koszty wykonania wyrobisk i modernizacji szybu „Aniołki”, a nawet ustalono sposób realizacji projektu. Potem JSW zakupił za 1,5 miliarda knurowskie kopalnie i wydawało się że projekt zostanie przyspieszy. Niestety, w związku z trudną sytuacją sektora górniczego w 2015 roku, wszelkie prace zostały wstrzymane.

Po kilku latach, w lutym 2021 roku projekt został reaktywowany. Zarząd JSW powołał zespół, którego celem była analiza możliwości poprawy efektywności wykorzystania bazy zasobowej, poprawy zarządzania siecią wentylacyjną, poprawy efektywności ekonomicznej wydobycia węgla oraz optymalizacji procesów produkcyjnych w wyniku połączenia wentylacyjnego.

Wyniki prac zespołu jednoznacznie wykazały, że połączenie wentylacyjne obu zakładów jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż budowa nowego szybu wentylacyjnego na terenie KWK Budryk. Ponadto, w wyniku zwiększenia ilości przepływającego powietrza, obniży się poziom zagrożenia metanowego. Inwestycja ustabilizuje również sieci wentylacyjne w KWK Budryk oraz pozwoli na eksploatację większych ilości węgla. Dzięki połączeniu, poprzez obniżenie temperatury suchej powietrza poniżej 28°C, w obu kopalniach znacznie poprawią się też warunki klimatyczne. W rejonie eksploatacji partii „A” KWK Budryk podniesie efektywność czasu pracy oraz poprawi komfort pracy zatrudnionej tam załogi. Ponadto, połączenie daje możliwość kierowania odstawy urobku pomiędzy kopalniami oraz znacznie obniży dotychczasowe koszty poprzez połączenie rurociągami odmetanowania, wody, podsadzki, odwodnienia i sprężonego powietrza.

Jednym słowem, knurowską i ornontowicką kopalnie czeka w najbliższym czasie sporo pracy.